Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2011

Νέοι ΠΑΕ Εθνικός Αστέρας -Νέοι ΠΑΕ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ 1-4

Νίκη ουσίας και ψυχολογίας.

* 9 Απριλίου 2011, 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων Β΄ Εθνικής κατηγορίας. Γήπεδο Χαλανδρίου.

Εξαιρετικά αδύναμη αποδείχθηκε η ομάδα του γειτονικού μας Εθνικού Αστέρα Καισαριανής, η οποία μας υποδέχθηκε ως τυπικά γηπεδούχος στο Χαλάνδρι.
Ο αγώνας ήταν μονόλογος επιθετικός της ομάδας μας που με λίγη περισσότερη προσοχή και ευστοχία στην  τελική προσπάθεια θα μπορούσε να πετύχει επιπλέον τέρματα και να δώσει μεγαλύτερη έκταση στη νίκη.

Ξεκινήσαμε για μία κόμη φορά μουδιασμένα και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 1-0, όμως γρήγορα πατήσαμε στα πόδια μας και ισοφαρίσαμε σε 1-1 με το Μάκη Καρυπίδη που πριν τελειώσει το ημίχρονο πέτυχε το 1-2, με το οποίο πήγαμε στα αποδυτήρια για την 15λεπτη ανάπαυλα.
Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Η ομάδα μας ήταν συνεχώς στην επίθεση, οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και τελικά μόλις δύο από αυτές εκμεταλλευτήκαμε. Ο Γιώργος Γεμιστός έκανε στα μέσα της επαναλήψεως το 1-3 και ο Παναγιώτης Γερονίκος έκλεισε το σκορ διαμορφώνοντας το 1-4.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Χρήστος Βλαντής, ο οποίος κράτησε επιπλέον χρόνο 3’ λεπτών, με βοηθούς τους Δημήτρη Χηνόπουλο και Αλέξανδρο Μαυρομάτη, διαιτητές του συνδέσμου Αθηνών.

Σύνθεση:
Σκλήρης, Χαλκιαδάκης, Άγγελος –Γεώργιος Νίκου, Μακρυπούλιας,  Καφαλούκος, Γερονίκος, Bracho, Ζουμπουνέλης (46’ Κρίκος), Καρυπίδης, Γεμιστός (78’ Αλιμάρας), Γκουνέλας.

Οι βασικές ενδεκάδες, όπως προκύπτει από το φύλλο αγώνα, είχαν τους εξής Μ.Ο. ηλικίας:
ΠΑΕ Εθνικός Αστέρας :20 χρόνια και 18 ημέρες,
ΠΑΕ Ηλιούπολη: 18 χρόνια και 9 μήνες.